Tangsalat
De fleste danskere kender kun tang fra det japanske køkken – enten som noriplader i sushi eller som den neongrønne “wakamesalat”, man køber i små plastikbakker. Wakamesalaten er populær hos både børn og voksne, men den version, vi kender, er ofte fyldt med farvestoffer og importeret fra Asien. Det er paradoksalt, når de danske farvande er fyldt med velsmagende, sund og regenerativ tang.
Løsningen er åbenlys! Vi må lave en dansk version af den elskede tangsalat. Og det har vi gjort! Den er lavet med en blanding af søl og blomkålstang som giver både tekstur og umami og så er tilsmagningen autentisk (med sesam og soya) uden at blive kunstig og oversød. Vi synes selv at den sidder lige i skabet.
Ingredienser:
70 g frisk blomkålstang
10 g tørret søl (kan udelades)
1-2 gulerødder
1-2 forårsløg
Evt lidt koriander (kan udelades)
Marinade:
Sesamolie
Soya
Risvineddike
Sukker
Tørrede chilliflager
Ristede sesamfrø
Fremgangsmåde:
Opblød den tørrede søl i koldt vand i en times tid.
Skyl blomkålstangen i saltvand så den er helt fri for sand og del den op i små spiseegnede buketter. Kog den i rigeligt saltvand til den er mør. Mellem 10 og 20 minutter afhængig af sæson og kvalitet.
Imens tangen koger, snittes gulerødder og forårsløg i fine strimler. Tilsæt dem til kogevandet de sidste 10 sekunder af kogetiden og kom tang og grøntsager direkte i isvand for at stoppe tilberedningen. Lad det herefter dryppe fri for vand i en sigte.
Bland marinaden og smag til. Marinader handler om balance og præferencer er forskellige, så prøv dig frem og find en blanding du kan lide. Den grønne tangsalat smager meget af sesamolie og sukker, men du kan lave en mere elegant version ved at skrue lidt op for syre, soya og chilli. Snit den udblødte søl fint og bland den i marinaden og vend herefter det hele sammen med tang og grøntsager og evt. frisk koriander. Lad den gerne trække en halv times tid inden servering.